پایش باقیمانده‌های دارویی در فرآورده‌های خام دامی

پایش باقیمانده‌های دارویی در فرآورده‌های خام دامی
معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی استان سمنان از اجرای طرح کنترل و پایش باقیمانده‌های دارویی، آنتی بیوتیک، سموم، فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی در فرآورده‌های خام دامی این استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن هاشم‌زاده با اعلام این خبر افزود: طرح‌های هدفمند استانی و ملی پایش باقیمانده‌های دارو، آنتی بیوتیک، سموم، فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی در فرآورده‌های خام دامی به منظور تضمین کیفیت این محصولات و سلامت بهداشت عمومی جامعه در سطح استان سمنان  در حال اجرا است.  

 وی، شیرخام، گوشت مرغ، گوشت ماهی، تخم‌مرغ و عسل را فرآورده‌های مشمول این طرح عنوان کرد و افزود: در همین راستا، نمونه‌گیری از این فرآورده‌ها حسب مورد به‌صورت ماهیانه و طی برنامه زمان‌بندی فصلی انجام می‌شود.

هاشم‌زاده اضافه کرد: از ابتدای امسال تعداد 60 واحد مرغداری گوشتی، 135 واحد گاوداری صنعتی و 17 مرکز جمع‌آوری شیر خام و پنج مزرعه پرورش ماهی و هفت زنبورستان تولید عسل در این استان تحت برنامه پایش باقیمانده‌ها قرارگرفتند.

معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی استان سمنان ادامه داد: نمونه‌های اخذ شده، برای بررسی و پایش باقیمانده‌های آنتی بیوتیک‌های غیرمجاز و سایر آنتی‌بیوتیک‌ها، فلزات سنگین (سرب)، سموم، داروهای ضد انگل دامی و داروهای ضد التهاب به آزمایشگاه مرکزی اداره کل و آزمایشگاه‌های مرجع ارسال شده است.

وی با بیان اینکه مواد خارجی صرفاً محدود به میکروارگانیسم‌ها و سموم مترشحه از آنها نیست، ادامه داد: انواع مواد شیمیایی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مواد غذایی را آلوده می‌کند در ایجاد اختلالات متعدد و مسمومیت در مصرف کنندگان نقش مهمی دارند که البته عوارض ناشی از مسمومیت‌های شیمیایی، بر خلاف عفونت‌ها و مسمومیت‌های میکروبی، اغلب در دراز مدت بروز می‌کند.

 این دامپزشک گفت: رسوبات و باقیمانده تعدادی از فلزات در مواد غذایی می‌تواند عامل ایجاد مسمومیت‌های مزمن و بعضاً حاد و خطرناکی باشد که این موضوع امروزه یکی از دغدغه‌های بهداشتی در کشورهای صنعتی جهان است.

 هاشم‌زاده در پایان از مردم خواست فرآورده‌های خام دامی خود را از مراکز مجاز مورد تأیید دامپزشکی و دارای برچسب مشخصات تهیه کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف بهداشتی مراتب را به سامانه اطلاع رسانی و پاسخگویی دامپزشکی به شماره 1512 اعلام کنند.

منبع : ایسنا