ساماندهی مناسب حمل کود مرغی در قزوین وجود ندارد

ساماندهی مناسب حمل کود مرغی در قزوین وجود ندارد
قزوین- معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: ساماندهی مناسبی برای نقل و انتقال کود مرغی در این استان وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی قزوین، سیدمنصور حاج‌سیدجوادی در جلسه بررسی ساماندهی کود مرغی که با حضور بهمن نقیبی مدیرکل دامپزشکی استان و رؤسای اتحادیه مرغداران گوشتی و تخمگذار برگزار شد، اظهار داشت: ساماندهی مناسب و استفاده صحیح از کود مرغی فرآوری شده می‌تواند به عنوان یک ماده با ارزش جهت استفاده در کشاورزی محسوب شود.

وی افزود: در استان قزوین به لحاظ اینکه چهار تا پنج برابر نیاز شهروندان تخم‌مرغ، دو برابر نیاز استان گوشت مرغ و چهار برابر نیاز مصرف شیر در واحدهای دامی تولید می‌شود که باید برنامه‌ریزی مناسب برای ساماندهی پسماند این واحدها انجام شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بر لزوم اهمیت کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی در استان در بخش کشاورزی تأکید کرد.

حاج‌سیدجوادی تصریح کرد: بیشترین تمرکز تولید پسماند حاصل از فعالت‌های بخش طیور استان قزوین در شهرستان آبیک است.

وی گفت: با توجه به استقرار واحدهای بزرگ صنعتی مرغداری در شهرستان آبیک تمام واحدهای تولیدی آمادگی خود را برای ساماندهی کود مرغی اعلام و در سال ۹۵ یک واحد صنعتی سالم‌سازی و بسته‌بندی کود مرغی به ظرفیت ۱۰ هزار تن در شهرستان راه‌اندازی شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع، اتحادیه مرغداران استان آمادگی خود را برای مشارکت تولیدکنندگان در رسیدن به اهداف پیش‌بینی شده، اعلام کردند.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین هم در این جلسه عنوان کرد: عوامل بیماری و ویروسی در کودهای مرغی وجود دارد که نقل و انتقال غیربهداشتی و استاندارد آن‌ها موجب انتشار این بیماری‌ها می‌شود.

سیدبهمن نقیبی با بیان اینکه نقل و انتقال بهداشتی کود حاصل از مرغداری‌ها ضروری است، افزود: با توجه به اینکه ویروس به مدت طولانی در کود مرغی ماندگاری است و نقش بسیاری در انتشار بیماری‌های طیور دارد بنابراین باید هماهنگی بیشتری برای ساماندهی کود حاصل از مرغداری‌ها انجام شود.

۱۱۹ کارشناس جهاد کشاورزی قزوین مهارت‌های فنی را فرا می‌گیرند

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین گفت : در راستای ارتقای سطح علمی و عملی کارشناس جدیدالاستخدام، ۱۱۹ نفر از کارشناس جهاد کشاورزی مهارت‌های فنی این بخش را آموزش می‌بینند.

مهرزاد محصص‌مستشاری در این باره اظهار داشت: در راستای ارتقای سطح علمی و عملی کارشناس جدیدالاستخدام، ۱۱۹ نفر از کارشناس جهاد کشاورزی مهارت‌های فنی این بخش را آموزش می‌بینند.

وی افزود: این کارشناسان در رشته‌های  زراعت و اصلاح نباتات، باغبانی، حفظ نباتات، دامپروری و منابع طبیعی طی چند سال گذشته جذب سازمان جهاد کشاورزی استان شده اند که دوره های مهارت افزایی عملی برای آنان اجرا خواهد شد.

وی هدف از اجرای دوره های مهارت افزایی برای کارشناسان جدید الاستخدام را؛ ارتقای سطح دانش و افزایش مهارت های علمی در زمینه تخصصی جهت فراگیران رشته های مختلف بخش کشاورزی ذکرکرد.

مستشاری اظهار داشت : مدت اجرای این دوره ها برای هر گروه ۱۲ هفته و ۶۰ روز است که کل ساعت آموزشی دوره مذکور ۳۶۰ ساعت است  که در روزهای هفته (شنبه تا چهارشنبه) در هر روز ۶ ساعت برگزار خواهد شد.

وی عناوین دوره های آموزشی برای کارشناسان جدید را؛ علوم زراعی، باغی، دامی، امور اراضی، دامپزشکی، تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و آیین نگارش و مکاتبات اداری برشمرد.

مستشاری اضافه کرد:  این دوره ها در حوزه آموزش پژوهش و ایستگاههای تحقیقاتی مرکز و  کشت و صنعت های مگسال و شریف آباد و در صورت نیاز استفاده از مزارع بزرگ و دامپروری های سطح استان انجام می شود.

منبع : مهر